špatné konské žrádlo

13. srpna 2007 v 21:23 | Eliška Peprníčková |  → Nevhodná krmiva pro koňe
Ahoj tady jsou obrázky jedovatých rostlin a něco o nich. Nikdy nedávete koni jedovaté rostliny a tady jsou
Dub
Obrazek

Dub obsahuje ve svých listech, plodech i v poupatech velké množství tanninu. Po konzumaci se u koní vyskytují časté zácpy, slabost a nechutenství, bývají postiženy i ledviny, koně mohou být i dehydratováni. Léčba - veterinární lékař dekontaminuje organismus projímadly.
Vyskytuje se hlavně v listnatých lesích a na jejich okrajích.
Tis červený
Obrazek

Je smrtelně jedovatou rostlinou již po pozření malého množství. Koně, kteří pozřeli tis mají svalovou slabost, třesou se, nastupuje ztížené dýchání a nakonec smrt. Výjimkou není nalezení mrtvého koně ještě s větévkou tisu v hubě.
Tis roste jako okrasná dřevina - keř nebo malý stromek s malými červenými plody. Smrtelně jedovatá je celá rostlina.

Starček přímětník
Obrazek

Je pro koně smrtelně jedovatý v suchém stavu, ve kterém ho koně rádi přijímají. Pro otravu stačí koni pozřít 8 - 10% jeho tělesné hmotnosti. Roste na loukách a mýtinách, způsobuje u koní poruchy jater a až po určité době dochází k jejich akutnímu selhání.
Štědřenec
Obrazek

Je pro koně jedovatý po pozření kterékoliv jeho části. Nejjedovatější jsou jeho semena. U koní, kteří štědřenec pozřeli se objevují nervové poruchy, nakonec dochází k úhynu.
Skořec
Obrazek

Jedná se o okrasnou rostlinu pěstovanou na zahrádkách. Nejvíce jedovatá jsou jeho semena. Koním stačí k otravě jen velmi malé množství. Koně jsou po pozření Skořce malátní, mají křeče, potí se, nezřídka mají horečku, kolikové bolesti i průjem, nápadný je slabý, ale rychlý puls.
Vlnice
Obrazek

Vlnice patří mezi byliny pro koně velmi jedovaté. Výsledkem požití vlnice je celkové ochrnutí koně.
Čirok obyčejný
Obrazek

Obsahuje mnoho nitrátu a kyanidu, proto je silně toxický. U koní přivodí poruchy dýchacích cest.
Pryskyřník
Obrazek

Je pro koně středně jedovatý, pokud ho koním nedpředkládáme nasekaný v krmení, vyhýbají se mu pro jeho jasně žluté květy. Pokud je pryskyřník součástí sena, je pro koně neškodný. U krmení nevadí, pokud je alespoň povadlý.
Rulík zlomocný
Obrazek

Svým velkým obsahem atropinu způsobuje u koní rozšíření očních zornic, což je známkou otravy. Koně nejsou schopni vstát.
Hasivka (kapraď)
Obrazek

Setkáme se s ní hlavně v lesích a na stinných místech. Pro koně je toxická jak čerstvá, tak v suchém stavu. Příznaky pozření hasivky jsou hlavně spavost, držení zadních končetin od sebe, sražená záď, hubnutí, vrávorání. Nejjedovatější jsou mladé listy. K úhynu koníka dochází kolem 7 - 10 dní po objevení prvních příznaků.
Třezalka
Obrazek

Vyskytuje se na pastvinách, loukách a slunných místech. Nebezpečná je hlavně svým působením na světlou a bílou kůži koní, která neobsahuje pigment a stává se tak vlivem slunečního záření velmi citlivá na sluneční záření. Objevují se pak totiž popáleniny.
V suchém stavu způsobuje po pozření u koní otravu.
Včasnou léčbu zajistí veterinární lékař.
Přeslička
Obrazek

Přesličce vyhovuje k růstu vlhké prostředí. Nalezneme jí ale i na loukách a u některých cest.Na pastvině koně přesličku jen málokdy spasou, nebezpečná je ale předložená v krmení v suchém stavu v seně. Požití přesličky způsobuje vrávorání koně, který se často ani neudrží na nohou. Kůň je unavený , slabý a má špatnou koordinaci. Pokud se otrava podchytí včas, vyléčení je možné.
Javor
Obrazek

Je pro koně jedovatý hlavně v létě a na podzim. Pro koně jsou jedovaté listy v jakémkoliv stavu. Otrava javorem se projevuje zvýšenou tepovou i dechovou frekvencí, nápadně zabarvenou močí, depresí a nezřídka žloutenkou.
Bolehlav (rozpuk jízlivý)
Obrazek

Vyskytuje se na ne příliš udržovaných místech. Jedovaté jsou hlavně mladé rostliny a kořeny, nejvíce nebezpečné jsou pro koně semena. Příznaky nastupují chvíli po pozření:zvýšená dechová frekvence, časté močení, bolesti břicha, svalové křeče. Pokud zasažený organismus veterinář včas dekontaminuje projímadly, je možnost vyléčení. Velmi jedovaté jsou stonky a kořeny. Obsahují jed cicutoxin, jehož stačí pouze 60 g, aby byl pro koně smrtelný. Smrt nastává rychle, kůň má bolesti břicha, křeče, svalové třesy.

Rododendron (pěnišník)

Pěstuje se na zahradách jako okrasný keř nebo stromek. Příznaky otravy jsou nápadné slinění, ulehnutí, deprese i průjem či ztížené dýchání.
Obrazek
Ocún
Obrazek

Jarní kytička rostoucí v trávě, fialově kvetoucí. Velmi nebezpečná jsou pro koně semena a květy, která obsahují kolchicín. Postižený kůň má zánět střev a velmi bolestivé koliky. Koně lze zachránit pouze okamžitou léčbou, kterou poskytne veterinární lékař ve formě infuzí.
Blatouch bahenní
Obrazek

Najdeme ho hlavně na krajích vodních toků a ploch a v bažinatých oblastech. Jedovaté jsou především cibulky, kde jsou obsaženy toxiny. Otravu blatouchem poznáme podle průjmu, slinění i podrážděním kůže. Veterinární lékař podá většinou koni antibiotika a prostředky pro uklidnění, dekontaminuje postižený organismus.
Zimostráz
Obrazek

Setkáme se s ním nejčastěji na okrasných zahradách (jako součást živých plotů). Nejvíce jedovaté jsou pro koně jeho listy. Těch stačí kolem 0,5 kg. Postižený kůň má křeče, průjem a špatně dýchá.
Zerav (túje)
Obrazek

Všechny části túje jsou pro koně velmi jedovaté. Otrava se projevuje těžkým podrážděním střev i kůže, v nemalé míře poškozením ledvin a jater.
Popenec břečťanovitý
Obrazek

Pro koně je nebezpečná celá rostlina. Smrt nastává až po pozření velmi velkého množství. Bývá často součástí sena. Koně se hodně potí, těžce dýchají a mají rozšířené zornice.
Náprstník
Obrazek

Roste na zahrádkách jako okrasná rostlina. Koně přijmou náprstník jen suchý v seně, jedovatá je pro koně celá rostlina. Požití se projevuje nejčastěji křečemi, průjmem, nepravidelným srdečním rytmem.
Lupina
Obrazek

Nejvíce nebezpečné jsou pro koně mladé rostliny nebo semena. Po pozření má kůň křeče, ulehává, má celkově podrážděný trávicí systém.
Akát
Obrazek

Nejjedovatější jsou pro koně větve a mladé pupeny. Kůň, který pozře akát trpí nechutenstvím, má kolikové bolesti a je slabý. Při podezření na otravu akátem ihned voláme veterinárního lékaře.
Oleandr
Obrazek

Okrasná rostlina zahrádek. Pro koně je prudce jedovatá celá rostlina. Koně trpí dechovým selháním, kolikami, průjmem. Suché listy bývají součástí sena od zahrádkářů.
tak si je zapamatujte aby váš koník neumřel a nebo neměl průjem tak papa Eliška
 


Komentáře

1 Nikola Nikola | E-mail | Web | 28. ledna 2008 v 12:16 | Reagovat

Tááák tohle je jeden z neeeeeeeeeeeeeeeeej blogůů a víš proč? máš děsně zajímavé rubriky, které třeba pomáhají ostatním, jak a co nemají dávat koním a tento článek je na to určený!!! Fandím ti!!!!!!!!!!!

2 makulda makulda | E-mail | 15. února 2008 v 19:12 | Reagovat

jjjááááááááá taky:o)

3 kkk kkk | 17. února 2008 v 15:49 | Reagovat

já ne

4 Biannka Biannka | 3. července 2008 v 12:03 | Reagovat

Se slzami v očích člověk ukáže,že neví co dál.Pošli tuto zprávu 15 lidem.Až budeš hotový/á stiskni F6.Osoba která je do tebe zamilovaná se ti ukáže na monitoru v písmenkách.

Je to šokující,ale funguje to.

5 cghjm cghjm | 6. října 2009 v 15:58 | Reagovat

:-?  :-?  :-?  :-x  :-D  ;-)  :-(  :-!  ???  ???  ???  :D  [:tired:]  O_O  [:tired:]  :D  ???  :-!  :-|  :-P  :-x  8-)  8-O  8-)  :-D  ;-)  :-(  :-)  :-)  :-)  :-)  :-)  :-)  :-)  :-)  :-)

6 bhghhgz buznn nbzu bhghhgz buznn nbzu | Web | 20. listopadu 2009 v 14:40 | Reagovat

:-)  :-(  ;-)  :-D  8-O  8-)  :-?  :-x  :-P  :-|  :-!  ???  :D  :D  ???  :-|  :-?  8-O  :-D  ;-)  :-(  :-(  :-)  :-) ???

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama